Zadig ve Erdemli kitabı

Kitaplar kategorisine 9 Ağustos, 2018 tarihinde eklendi, 8 defa okundu

Voltaire – Zadig ve Erdemli
Birkaç gün sonra Gordon ona sordu: “İnsanın iç dünyası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani, düşüncelerimiz, istemimiz, özgürlüğümüz sizce nasıl oluşuyor?” Erdemli “Vallahi, bir şey düşünmüyorum,” dedi. “Tek bildiğim, biz de yıldızlar ve elementler gibi, tanrısal bir gücün etkisi altındayız; o bizi de, evren denen ve kendi yapıtı olan bu büyük makinede birer dişli çark gibi kullanıyor; özel durumlar için değil, genel yasalar yapıyor. Bu kadarını anlayabiliyorum, diğerleri benim için karanlık bir uçurumdan farksız.”
Gordon şaşırdı: “Fakat oğlum, bu, Tanrı günahın da sahibi demektir!  Erdemli “Fakat sayın peder, sizin tanrısal lütfunuz da Tanrı’yı günahın sahibi yapıyor: bu lütfun verilmediği kişiler elbette günah işleyeceklerdir; bizi günaha teslim eden güç günahın sahibi olmaz mı?” dedi.
“Büyüklenme, iğne batırınca fırtınalar çıkaran hava dolu bir tuluma benzer.” Zerdüşt’ün birinci kitabından
“Seni ısıracak olsalar bile, sen yerken köpeklere de yedir.”
– Zerdüşt’ün öğretisi
“İyilik etmek için yılda bir kez fırsat çıkar, kötülük etmek için yüz kez.”
– Zerdüşt
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 4/2015, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 11×19,50 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 240, ISBN 9786054876181, Kategori Kitap > Felsefe > Genel, Yazar Voltaire , Çevirmen Genim Renas,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz