Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe kitabı

Kitaplar kategorisine 16 Mayıs, 2018 tarihinde eklendi, 43 defa okundu

Derleme – Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe
Savaş, barış, çatışma ve güvenlik kavramları binlerce yıldır üzerinde tartışılan, düşünce üretilen ve eyleme dökülen kavramlardır. Tarih boyunca insanlığın “gözde” uğraşları olan savaş ve çatışma, 20. yüzyıl başından bu yana uluslararası ilişkiler disiplini çatısı altında üretilen sayısız akademik çalışmanın konusu olagelmiştir.
Güvenlik kavramı ise 1970’lerden itibaren devlet-merkezli ve askeri sorunlara odaklı yapısından sıyrılmaya başlayarak, Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte de, birey ve toplum güvenliği ya da çevre, gıda, enerji güvenliği örneklerinde olduğu gibi farklı sıfatlarla tanımlanan bir kavrama dönüştü. Ne var ki, kavram ve etrafındaki çalışmalar dünyada giderek gelişirken, Türkiye’de akademik alanda uzun yıllar yeterince ilgi görmedi. Bunun en önemli nedeni Türkiye’de güvenlik sektörünün uzun yıllar sadece askeri kurumların kontrolünde olması ve güvenlik çalışmalarının “devlet” işi olduğu konusunda yaygın olan düşüncedir.
Yakın dönemlere kadar, “güvenlik” denilince sadece devletten devlete yönelen askeri tehditleri algılayan Türkiye akademik dünyası, güvenlik çalışmalarını çatışma/savaş tarihi ve askeri çatışmalarda uygulanacak taktiklerin çalışılması olarak algılamamıştı. Diğer yandan Soğuk Savaş’ın ardından tehditler, tehdit edenler, edilenler ve tehditlere verilecek karşılıklarda yaşanan kavramsal dönüşüm, Türkiye’de yoğun ilgiyle karşılanmışsa da, konuyla ilgili literatür henüz Türkçeye tam olarak aktarılamamıştır.
Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe kitabı sözkonusu kavramların geniş bir yelpazede farklı bakış açılarından güvenlik terminolojisini Türkçeye kazandırmayı ve bu alanda ulusal/uluslararası düzeyde yapılan son dönem tartışmaların bir kısmını sunmayı hedeflemektedir. Eserin Türkiye’de güvenlik çalışmaları alanındaki mevcut akademik çalışma eksikliğini gidereceğini umuyoruz.Radikal Kitap, Toplumsal Tarih, Agos
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 7/2015, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 19×24 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 536, ISBN 9786053992530, Kategori Kitap > Siyasal Bilim > Genel, Yazar Derleme , İstanbul Bilgi Üniversitesi YayınlarıSiyaset Bilimi Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz