Tılsımdan İnanca: Başlangıcından 17. Yüzyıla Kadar Latin Amerika Edebiyatı kitabı

Kitaplar kategorisine 8 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 26 defa okundu

Mehmet Necati Kutlu – Tılsımdan İnanca: Başlangıcından 17. Yüzyıla Kadar Latin Amerika Edebiyatı
Bu çalışmanın amacı Amerika kıtası tarihinin dönüm noktası olan XV. ve XVI. yüzyıllarda kıtada edebiyatın durumunun araştırmak ve ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında sorulan temel soru, ‘Kolomb’un istemeden yeni bir kıtaya çıktığı ve dünya tarihinin seyrini değiştiren karşılaşma yaşandığında ‘kıtada hangi kültürlerin, hangi dillerde oluşturdukları ne tür edebiyat eserleri bulunduğudur’. Aynı şekilde, 1492 sonrasında yaşanan acımasız fetih hareketinin bu toplumları ve kültürlerini nasıl etkiledikleri de bu araştırma kapsamında okurlara sunulmuştur. Kitap kapsamında bunlardan sonra ele alınan konu ise kıtada kurulan yeni toplumsal, kültürel ve siyasal düzenin sonucu olarak değişen edebiyat ürünleri olmuştur.
Bu kapsamda, 1492 öncesi ve hemen sonrasında yaşanan fetih döneminde kıtada ortaya konan edebi ürünlerle yazarlarının tanıtılması, bu eserlerin ortak özelliklerinden yola çıkarak döneme ait genel edebi özelliklerinin ortaya konulması ve bu özelliklerle, dönemin tarihsel olaylarının eserlere nasıl yansıdıklarının tartışılması amaçlanmıştır.
Maya ve Aztek’lerin kanlı ritüellerini gerçekleştirdikleri sırada çalınan müziğin ‘tılsımı’, Cortes’in, Pisarro’nun açgözlü ve acımasız askerlerinin nal seslerini ve kıtaya ‘inanç’ getirme iddiasında olan din adamlarının düzenledikleri ayinlerde söylenen ilahileri duyacaksınız!
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Boyutlar 13,50×20 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 263, ISBN 9789756326107, Kategori Kitap > Kurgu > Klasikler, Yazar Mehmet Necati Kutlu, Cadde YayınlarıEdebiyat Araştırmaları Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz