Sınıraşımı Metinleri kitabı

Kitaplar kategorisine 14 Haziran, 2018 tarihinde eklendi, 12 defa okundu

Uğur Tanyeli – Sınıraşımı Metinleri
Mimar Uğur Tanyeli’nin Türkiye’deki Osmanlı Mimarlığı üzerine kaleme aldığı, ”sınıraşımı” meselesi ana ekseninde tanımlanan 15 makaleden oluşuyor kitap. Saray kadınlarının baniyelik rollerinden, su teknolojisinin kökenlerine, Topkapı Sarayı’nın Üçüncü Avlu’sundaki Fatih Köşkü’nden yüzer köprülere, bacalı ocaklara; vakfiyelerden askeri mimarlık el kitaplarına uzanan bir yelpazede geçmişte üretilmiş hiçbir şeyin ve pratiğin bir diğerinden daha çok veya daha az önemli olmadığını anlatan bir metinler dizisi. Tanyeli, klasik, alışılagelmiş Osmanlı mimarlığı tarihyazımının gözden kaçırdığı, görmezden geldiği detay ve aktörlere farklı bir ışık düşürüyor.
Kitap, metin içlerine serpiştirilmiş plan, gravür, kroki ve desenlerle okumaya olduğu kadar bakmaya de kışkırtan bir tasarıma sahip.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi Şubat 2016, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Baskı 1, Boyutlar 16,50×24 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 1. Hamur, Sayfa Sayısı 390, ISBN 9789759205997, Kategori Kitap > Mimari > Genel, Yazar Uğur Tanyeli,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz