Özgürleşin! Bu Bir Emirdir Kadın ve Erkek Dergilerinde Beden kitabı

Kitaplar kategorisine 13 Haziran, 2018 tarihinde eklendi, 12 defa okundu

Sylvette Giet – Özgürleşin! Bu Bir Emirdir Kadın ve Erkek Dergilerinde Beden
Birlikte yaşadığınız adamların, sevgililerinizin, kocalarınızın da baktığı en sevdiğiniz kadın dergilerinin kapağında muhteşem, incecik kadın bedenleri görüyorsunuz. Verdikleri mesaj özgürlüğünüzü kazanmanız yolunda; bunun için normlara uygun şekilde en sıkı rejimleri takip etmeniz gerekiyor.
Sylvette Giet bu kitapta 2003 yılında bir mevsim boyunca incelediği “cinsiyete yönelik yayınlar”ı ele alıyor, yani cinselliklerini ön plana çıkartarak okuyucuya ulaşan yayınları, kadınlara ya da erkeklere özel dergileri. Günümüzde erkeklerin de kuşe kâğıda basılmış kendi kutsal kitapları var ve dokunaklı bir beceriksizlikle kendi hırpalanmış kimliklerini iyileştirmeye çalışıyorlar.

İncelenen gazete ve dergiler, vücudun erotik sunumunu yüceltmekte ve onu ticari tüketime tamamen açık hale getirmekte. Üstelik bundan fazlası da var: normları ve değer yargılarını kanun gibi yayımlayıp özgürleşmeyi çoğunluk tarafından kabul edilebilecek bir ahlak çerçevesinde yücelterek, aslında duygusal olana ve aşka değer kazandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 8/2006, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 13,50×21 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 160, ISBN 9789944986397, Kategori Kitap > Felsefe > Denemeler, Yazar Sylvette Giet, Çevirmen İdil Engindeniz, Dharma Yayınları Felsefe Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz