Osmanlı Toplumunda Dervişler ve Abdallar kitabı

Kitaplar kategorisine 9 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 9 defa okundu

Lucy M. J. Garnett – Osmanlı Toplumunda Dervişler ve Abdallar
Batının Gözüyle Türkler serisinin onuncu kitabı olan ve Lucy Mary Jane Garnett’ın 1912 yılında Mysticism and Magic in Turkey (Türkiye’de Mistisizm ve Sihir) ismiyle yayımladığı eser, bu serimizin ‘tasavvuf’la alâkalı ilk kitabı. Bugüne değin Dergâh Yayınları arasında tasavvufa dair yayımlanmış olan kaynak metinler ve ilmi çalışmaların dışında kalan bu metin, bu açıdan da bir ilk teşkil ediyor. Kitabın en faydalı tarafı, o dönemde Osmanlı’ya dair çalışmalar yapmış Batılı yazar ve ‘uzmanların’ ne kadar az ve yanlış bilgiyle iş yaptıklarını kanıtlaması.

Osmanlı Toplumunda Dervişler ve Abdallar adıyla Türkçede ilk kez yayımladığımız metin, Batı’nın tasavvufu ‘tuhaflaştırma’ çabasının cismani bir vesikası.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 5/2010, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 13.50×19.50 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 162, ISBN 9789759951986, Kategori Kitap > Din > İslam > Sufizm, Yazar Lucy M. J. Garnett, Editör Işıl Erverdi, Çevirmen Hanife Öz, Dergah YayınlarıBatının Gözüyle Türkler Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz