Mevlid kitabı

Kitaplar kategorisine 10 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 42 defa okundu

Marion Holmes Katz – Mevlid
Ortaçağlarda Hz. Muhammed’in doğumu, kadınlar da dahil olmak üzere tüm Müslümanların günlük dini yaşamlarını ve uygulamalarını ifade eden ve hayata geçiren popüler kıssa ve törenler ile kutlanmaktaydı.
Bu eser Mevlid geleneğini kökenlerinden başlayarak bugüne kadar uzanan süreç içinde incelemekte ve sıradan bir İslami uygulamanın modernite tarafından nasıl dönüştürüldüğü hakkında yeni bir bakış açısı getirmektedir. Eser, ortaçağda kadınların günlük hayatta karşılaştıkları kısıtlamalara odaklanmaktan ziyade, dini yaşamlarının nasıl olduğuna dair bir pencere açmakta ve ortaçağ popüler İslam anlayışının, şer’i kuralların dışına çıkmış bir sapmalar bütünü olmadığını, aksine anlaşılır ve anlamlı olduğunu göstermektedir.
Hem tarihi analiz hem de metin çözümlemesi bakımından oldukça özlü olan bu çalışma, ibadet pratiklerini anlamamıza büyük bir katkı sağlamasının yanında Mevlid geleneğini önemseyen herkes için önemli bir kaynak özelliği taşımaktadır.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 10/2014, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 13×21 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 424, ISBN 9789944105644, Kategori Kitap > Din > İslam > Ritüeller & Uygulamalar, Yazar Marion Holmes Katz, Çevirmen Sidar Bayram, Açılım KitapYayınevi Genel Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz