Kuşatılan Şehirler kitabı

Kitaplar kategorisine 6 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 40 defa okundu

Stephen Graham – Kuşatılan Şehirler
Stephen Graham, Kuşatılan Şehirlerler adlı uluslar arası alanda yankı yaratan kitabını 2013 sonuna doğru yazmış olsaydı Gezi Direnişi’ni örnekler arasında gösterir miydi?

Muhtemelen, evet…

Stephen Graham, yaptığı özgün araştırmanın zenginliğiyle Batılı askeriye ve güvenlik güçlerinin, bütün kentsel alanları gölge düşmanların sızdığı çatışma bölgeleri olarak nasıl algıladığını gösteriyor. Kentli yurttaşlar, sürekli olarak takip edilmesi, gözetlenip kaydedilmesi ve denetlenmesi gereken hedefler haline getiriliyor. Graham, Batı ordularının yüksek teknoloji kullanan kentsel isyan karşıtı güçlere dönüştürülmesini inceliyor. Uluslararası sınırların militarizasyonuna ve gözetlenmesine, demokratik muhalefeti bastırma düşünceleri doğrultusunda ‘güvenlik’ kavramının kullanımına ve iç savaşı askıya almak için mevzuatın devreye alınmasına odaklanıyor.

“Stephen Graham, bu yeni çalışmasında kentselliği sınırlayan bir durum olarak savaşa bakıyor ve gelecek için alternatif bir kentsellik arayışına giriyor.”
-Eyal Weizman, Hollow Land kitabının yazarı-

“Küresel çatışma bölgelerinden temel ve oldukça ürkütücü bir çalışma.”
-Mike Davis, Gecekondu Gezegeni kitabının yazarı-

“Keskin, akıcı ve zekice bir metin… Graham, tutarlı bir biçimde öngörülü ve merak uyandırıcı. Kuşatılan Şehirler, askerî tasavvurun yüzyılımızı şekillendirme yolunda peşinde olduğu kara fantezilerin gerekli bir analizi.”
-Red Pepper-
(Tanıtım Bülteninden)
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi /2013, Basım Yeri Türkiye / Ankara, Boyutlar 13,50×19,50 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 503, ISBN 9786055513726, Kategori Kitap > Siyasal Bilim > Genel, Yazar Stephen Graham, Editör Bahadır Ahıska, Çevirmen Levent Aydeniz, Nota Bene YayınlarıAraştırma-İnceleme Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz