Kavramlar Lugatı kitabı

Kitaplar kategorisine 24 Haziran, 2018 tarihinde eklendi, 15 defa okundu

Alaaddin Başar – Kavramlar Lugatı
Risale-i Nur Külliyatı her yaş grubundan insanın merakla ve zevkle okuduğu bir eser olmanın yanı sıra, kelam ilminin önemli meselelerini halleden, okuyucularına geniş ufuklar açarak, onlara manevi alanda rehberlik eden, inançlarını takviyeyle beraber, bilgi düzeylerini de yükselten bir eser hüviyetindedir.

Fakat Risale-i Nur’dan bu niyetle istifade etmek istiyen bir kişinin önüne hemen iki büyük problem çıkar. Bunlardan birincisi, eserin kendine özgü bir dili olduğu için okuyucu tarafından ‘yabancı’ diye tarif edilen kelimelerin fazlalığı; ikincisi ise kelam ilmine dair kavramların (ıstılah) çokluğudur.

Bu problemlerden ilki aslında sözlük ya da lügat çalışmalarıyla kısmen halledilmiş durumdaydı. Fakat aynı şeyi kavramlar (ıstılahlar) için söylemek pek mümkün değildi. Ta ki Kavramlar Lügatı’na kadar.

Bu kitap sadece ‘lügat’ kelimesinin çağrıştırdığı üzere sadece başka bir kitap okunurken de ele alınıp istifade edilecek sıradan bir lügat olarak düşünülmemelidir. Bu çalışma aynı zamanda tek başına okunacak bir eserdir de. Evet, kelimelerin sözlük manasının dışındaki karşılığının ne olduğunu bilmeye Risale-i Nur okurları olarak hepimiz ihtiyaç duyuyorduk. Bu çalışmanın bağımsız okunması suretiyle, herkesin farklı anladığı şeyler artık doğru bir zemine de oturmuş olacaktır.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Boyutlar 14 x 20 cm, Dil Türkçe, Format Kitap, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 0, ISBN 9799752610810, Kategori Kitap > Referans > Genel, Yazar Alaaddin Başar, Zafer YayınlarıYayınevi Genel Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz