Geleceğin Provası Tiyatro kitabı

Kitaplar kategorisine 16 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 41 defa okundu

Haldun Açıksözlü – Geleceğin Provası Tiyatro
Bundan yüzyıl önce eğitimde tiyatronun kullanılması için çok önemli çalışmalar yapan ve görmezlikten gelinen Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nu anlatacağız. “Öz Tiyatro”, “Halkevi Tiyatrosu”nu, okullarda nasıl bir tiyatroyu hayata geçirdi. Halkın eğitiminde tiyatronun hangi biçimlerinden yararlandı ve bunlardan günümüze neler kaldı, bu ve bunun gibi sorulara cevap vereceğiz.
A. Boal “Ezilenlerin Tiyatrosu” çalışmasında, kuramlaştırmaya çalıştığı ve adına “Ezilenlerin Poetikası” dediği, uygulama ve teorik açılımı yapmıştır. Bir pedagog olan Paulo Freeire ile ezilenlerin eğitiminde önemli çalışmalar yapan, biri tiyatrocu, diğeri pedagog olan bu iki uygulamacı Marksist dünya görüşleri doğrultusunda eğitim ve tiyatroyu yeniden tanımlamışlardır. Boal’in kuramını ve uygulamalarını açıklamaya çalışacağız.
Huzinga’nın “Oynayan İnsan”da dediği gibi insanlık, kültürünü oyunlarla kurdu; bugünün dünyasını, değerlerini, sosyolojisini, ahlakını yarattı.
Biz de Metin And hocamız gibi diyoruz ki: “Her yeni oyun insanı özgürleştirir, geliştirir, geleceğe götürür…” ve ekliyoruz: “Bir arada yaşama bilinciyle sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurmak için; çocukların, kadınların, ötekilerin yani bütün ötekilerin özgürce yaşayabileceği bir dünya için, geleceğin provası için daha çok oyun- tiyatro, daha çok forum tiyatro…”
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 10/2016, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 13,50×19,50 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 2. Hamur, Sayfa Sayısı 172, ISBN 9786059138161, Kategori Kitap > Sahne Sanatları > Genel, Yazar Haldun Açıksözlü, Editör A. Hakan Güvenir,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz