Fransız Yerel Yönetim Hukuku kitabı

Kitaplar kategorisine 16 Mayıs, 2018 tarihinde eklendi, 39 defa okundu

Hayrettin Yıldız – Fransız Yerel Yönetim Hukuku
“Çekirdeği 1789 Fransız Devrimi’nden sonra atılan Fransız Yerel Yönetim Hukuku, günümüze kadar uzanan süreçte birçok değişikliğe uğradı. Bu süre içerisinde ilk başlarda, yöneticileri merkezden atanan yerel yönetimler zamanla üniter devletin baskıcı rejiminden kurtularak özerk birimlere dönüştüler. Günümüzde bu yönetimler, Avrupa’daki hemcinslerine nispeten refah içinde, yereldeki işleri gerçekleştirmek için kendi gelir ve personeline sahip, demokratik araçları halka sunan ve halktan katılım bekleyen bir mekanizmaya kavuşturulmuşlardır. Fransa’daki yerel yönetim yelpazesi son olarak geçen yüzyılda bölge yerel yönetimlerinin eklenmesiyle yerelde üç yapraklı bir yapıya dönüşmüştür.

Fransız yerel yönetim tarzı halen hızlı bir ivmeyle değişime uğramaya devam etmektedir. Bununla beraber, desantralizasyon hukukunun yerel halkın ihtiyaçlarını maksimum düzeyde tatmin amacı her zaman aynı kalacaktır.”
(Arka Kapak’tan)
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.
Basım Tarihi 12/2013, Basım Yeri Türkiye / İstanbul, Boyutlar 15,50×23 cm, Dil Türkçe, Format Karton Kapak, Kağıt Tipi 1. Hamur, Sayfa Sayısı 149, ISBN 9786051520919, Kategori Kitap > Hukuk > Genel, Yazar Hayrettin Yıldız, On İki Levha YayıncılıkHukuk Dizisi,

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yaz